W czwartek ogłoszenia w prasie ws. stoczniowych przetargów


Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział PAP, że w czwartek ukażą się ogłoszenia w prasie dotyczące przetargów na sprzedaż części majątku stoczni Szczecin, które nie znalazły w ubiegłym roku nabywców. Przetargi mają się odbyć 20 lipca.

Stracić pracę w czasie kryzysu to nie to samo co zostać zwolnionym w momencie, gdy rynek pracy jest na plusie. Aby znaleźć nowe źródło dochodu, wielu zwolnionych pracowników rewiduje dotychczasowe cele zawodowe i obniża oczekiwania. Jest to szczególnie trudne dla specjalistów i menedżerów z ambicjami. W przypadku zwolnienia muszą "przełknąć" utratę pracy i pogodzić się z wyhamowaniem kariery. Rozmowa z Marcinem Tyrolem, aktorem, którego znamy m.in. z serialu "Londyńczycy". Nie tylko na szklanym ekranie pracował fizycznie za granicą. Mimo stopniowej poprawy koniunktury, banki nie planują na razie złagodzenia polityki kredytowej względem przedsiębiorstw. Jak donosi "Gazeta Prawna", najtrudniej uzyskać kredyt firmom deweloperskim, transportowym, motoryzacyjnym oraz producentom sprzętu AGD i RTV.Parlament Bułgarii przyjął w nocy ze środy na czwartek, po ponad 17-godzinnym posiedzeniu, ustawę budżetową na 2010 rok. Zakłada ona spadek gospodarczy wysokości 2 proc. oraz redukcję wydatków na cele socjalne, obronę i administrację. Poziom podatków pozostaje niezmieniony, a składki emerytalne obniżą się o 2 proc. Bank inwestycyjny Nomura został wybrany jako doradca przy sprzedaży pakietu Polkomtela przez PKN Orlen. W październiku lub listopadzie PKN spodziewa się pierwszych ofert kupna swojego pakietu - poinformował dziennikarzy Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen. Akcjonariusze Kogeneracji zdecydowali o wypłacie 52,15 mln zł dywidendy z zysku za 2009 roku, co daje 3,5 zł dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie.

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w czwartkowym komunikacie.

Indeks Nikkei zniżkował w poniedziałek o 3,1 proc. po piątkowym 10-miesięcznym rekordzie, indeks szerokiego rynku Topix spadł o 2 proc. Dzisiejszy spadek to reakcja na niepewność odnośnie do perspektyw wzrostu w USA wyrażająca się spadającym indeksem zaufania konsumentów oraz wpadka eksportera części elektronicznych Kyocera, którego wyniki pogorszyły się wskutek wzrostu kursu jena do dolara i ceny akcji spadły o 3,5 proc. Walory Sony potaniały o 4,1 proc., papiery spółki Fanuc o 3,3 proc. Polska waluta w czwartkowy poranek znów mocno osłabła, ale nie tylko ona: euro jest wobec dolara najsłabsze od 14 miesięcy. Po lekkiej nocnej korekcie waluty znów znalazły się pod silną presją obaw o bankructwo Grecji.

W końcu zeszłego tygodnia na holenderskich forach internetowych zawrzało: użytkownicy iPhonów opisywali przypadki zhakowania swych urządzeń. Na ekranie pojawiał się napis, mówiący o ataku - i żądanie wejścia na podany adres internetowy, gdzie z kolei była oferta: zapłać 4,95 dolara, uwolnimy twój telefon. Luty kończył się w minorowych nastrojach, a inwestorzy spoglądali raczej na południe. Jednak początek marca przyniósł zdecydowaną odmianę nastrojów. Powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę naszego kraju i budżet państwa - uważają eksperci, z którymi rozmawiała w piątek PAP. Rząd ma środki na nadzwyczajne sytuacje - dodają.W opinii głównego ekonomisty PKO BP Łukasza Tarnawy, nasze PKB wzrośnie w tym roku o 2,5 proc, czyli mniej niż prognozuje Komisja Europejska. Według niego, wpływ na to będzie mieć rosnący import. Analitycy Biura Maklerskiego Banku BGŻ, w raporcie wydanym 7 października, wydali rekomendację "kupuj" dla akcji spółki Wawel, cena docelowa została ustalona na poziomie 288,4 zł. W styczniu, prezydent Obama podpisał historyczną ustawę Lilly Ledbetter Fair Pay Act, która ma na celu zagwarantowanie równego wynagrodzenia mężczyznom i kobietom. Jednak wygląda na to, że nawet kobiety urzędujące w narożnym biurze, zajmowanym zwyczajowo przez dyrektora, nie mogą liczyć na takie wynagrodzenie, jakie otrzymują mężczyźni.

Przy wsparciu ze strony rynków kapitałowych możliwy poziom 4,10 za euro


Jeśli dobre nastroje na giełdach się utrzymają, złoty do końca dnia może umocnić się do poziomu 4,10 za euro, zaś w dłuższej perspektywie dojść do 4,0650 za euro - oceniają analitycy.

W 1 tygodniu sierpnia ceny zbóż obniżyły się o 7-9 proc.


Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 3-9 sierpnia, w porównaniu do poprzedniego tygodnia, ceny zbóż konsumpcyjnych obniżyły się o 7-9 proc.

Wall Street kończy spadkami bardzo zmienną sesję, rynki nadal niespokojne


Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi spadkami, a w ciągu dnia indeksy podlegały częstym, bardzo gwałtownym i dynamicznym wahaniom. Inwestorzy w dalszym ciągu reagują nerwowo na wszelkie sygnały z rynku, mając świeżo w pamięci panikę z poprzedniej sesji.

Transza może zostać zwiększona


Transza akcji Taurona dla drobnych inwestorów może zostać zwiększona - ustaliła "Rzeczpospolita". W piątek o północy kończą się zapisy na udziały w energetycznym koncernie dla inwestorów indywidualnych.

Zysk Cyfrowego Polsatu 56,1 mln zł


Skonsolidowany zysk netto Cyfrowego Polsatu spadł w II kwartale 2009 roku do 56,1 mln zł z 79 mln zł rok wcześniej i był nieco niższy od konsensusu rynkowego na poziomie 62,6 mln zł.

Lubawa zaprzestała negocjacji ws. zakupu udziałów Scantarp OY


Lubawa zaprzestała negocjacji w sprawie zakupu udziałów fińskiej firmy Scantarp OY, po tym jak nowa oferta Lubawy została odrzucona przez właścicieli firmy - podała spółka w komunikacie.

Orbis wycofał się z międzynarodowych przewozów autokarowych


Spółka zależna Orbisu sprzedała znak towarowy INTER Bus, tym samym Grupa Hotelowa Orbis koncentruje się na hotelarstwie.

EBOR może udzielić BGŻ pożyczki w wysokości 50 mln euro


Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zastanawia się nad przyznaniem Bankowi Gospodarki Żywnościowej (BGŻ) pożyczki (ang. senior loan) na sumę 50 mln euro. W piątek bank zaaprobował ogólny projekt pożyczki. Ostateczną decyzję podejmie zarząd 27 kwietnia.

Stabilizacja w notowaniach EUR/USD


Po wczorajszym odbiciu na rynku eurodolara, dzisiejsza sesja była zdecydowanie bardziej spokojna. Czwartkowy wzrost kursu EUR/USD z poziomu 1,2150 w okolice 1,2600 zapoczątkowany został przez pogłoski o interwencji dokonanej przez szwajcarskie władze monetarne.

Warszawa nie jest już najdroższym miastem


Warszawa nie jest już najdroższym miastem w Polsce pod względem cen usług komunalnych. Pozycję lidera przejął Poznań, a przed stolicą znalazły się również Gdańsk i Bydgoszcz - wynika z najnowszego raportu "Dziennika Gazety Prawnej".

Możliwy szczyt eurogrupy przed szczytem unijnym


Francja wraz z hiszpańską prezydencją zaproponowały we wtorek zwołanie szczytu eurogrupy m.in. w sprawie finansowej pomocy dla Grecji, tuż przed czwartkowo-piątkowym szczytem UE w Brukseli. Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy rozważa ten pomysł.

WDB planuje debiut na NewConnect 30 lipca


Broker ubezpieczeniowy WDB planuje debiut na rynku NewConnect 30 lipca. Przed debiutem spółka zamierza przeprowadzić emisję akcji, z której chce pozyskać około 1 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Nagrody "Novator'2009" dla świętokrzyskich liderów innowacyjności


Statuetkami "Novator'2009" Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa w Kielcach uhonorowała w piątek firmy z regionu świętokrzyskiego, które zrealizowały w minionym roku najlepsze przedsięwzięcia o charakterze innowacyjnym. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali.

Szokujące prognozy Saxo Banku!


Saxo Bank opublikował swoje doroczne "odważne prognozy". Analitycy przewidują spadek wartości juana, powstanie trzeciej partii politycznej w Stanach Zjednoczonych, mocny spadek na rynku cukru, dodatni bilans handlowy Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy od kryzysu naftowego w 1975 roku oraz bankructwo Funduszu Świadczeń Społecznych USA [US Social Security Trust Fund].

Odbicie, z którego nic nie wyszło


WIG20 na moment przekroczył dziś poziom 2400 pkt, ale po wysokim otwarciu inwestorzy nie palili się do kontynuacji wzrostów i sprzedawali akcje. W efekcie ponownie kończymy dzień niżej, niż go zaczęliśmy.

Indeksy Sentix wskazują podłoże spadków


Nadal nie wiemy kiedy korekta może się skończyć i jaki może mieć zasięg...

Powstaje świętokrzysko-podkarpacki klaster budowlany


Prawie 20 firm i instytucji z województw świętokrzyskiego i podkarpackiego uczestniczy w tworzeniu klastra budowlanego. Przedsięwzięcie finansowane jest w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej; jego wartość to ok. 3,6 mln zł.

Duże kłopoty polskich przedsiębiorców


Połowa przedsiębiorców ma kłopoty finansowe. Szanse na szybką poprawę są niewielkie - ocenia "Rzeczpospolita".

Nie znasz się? Nie zainwestujesz


Koniec prawa owczego pędu w inwestowaniu. Od czwartku instytucje finansowe będą musiały informować klienta o ryzyku danej inwestycji, przetestować jego wiedzę i doświadczenie - i dopiero wtedy zaproponować mu taki sposób pomnażania kapitału, jaki będzie dla niego najbardziej odpowiedni.

Analitycy prognozują wzrost ceny złota


Po spadku cen na rynku akcji cena złota może w tym tygodniu ponownie zacząć rosnąć - sugerują analitycy.

Tankowanie jeszcze droższe


Baryłka ropy naftowej jest najdroższa od 15 miesięcy mimo drożejącego dolara. Analitycy nie mają wątpliwości, że cena surowca nadal będzie rosła, co pociągnie za sobą podwyżki cen paliw. A to kolejny cios dla polskich kierowców po podwyższeniu przez resort finansów opłaty paliwowej.

Gospodarka sąsiada Polski skurczyła się o 5 proc.


Niemiecki produkt krajowy brutto zmniejszył się w 2009 roku o 5 proc. - podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Deficyt budżetu państwa wyniósł 3,2 proc. PKB.

Euro rekordowo słabe wobec franka


Waluta europejska straciła względem szwajcarskiej dzięki osłabieniu zaufania do siły gospodarki Unii Europejskiej.

Koniec małych, rodzinnych sklepów?


Kiedy na osiedlu staje sieciowy dyskont, małe rodzinne sklepy czują to już następnego dnia. W ciągu pięciu lat upadła jedna trzecia z nich - zauważa "Gazeta Wyborcza".

Silne umocnienie złotego


Złoty rozpoczął tydzień od zdecydowanego umocnienia. O godzinie 18:28 kurs USD/PLN testował poziom 2,7830 zł, a EUR/PLN 4,1608 zł wobec odpowiednio 2,8266 zł i 4,2075 zł w piątek pod koniec dnia.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.