Zagadkowe ułaskawienie rosyjskiego oligarchy naftowego


Tego w Rosji jeszcze nie było - oligarcha Michaił Gucerijew odzyskuje kompanię naftową, którą przymusowo sprzedał dwa lata temu, i po banicji w Wlk. Brytanii może wrócić do ojczyzny.

Najsłynniejsze polskie schronisko turystyczne nad Morskim Okiem w Tatrach jest nowym klientem ENERGI. Pozyskanie tego zabytkowego obiektu do grona klientów spółki, to efekt szerszej akcji na Podhalu, która rozpoczęła się od zdobycia zakopiańskiego samorządu. ENERGA wygrała przetarg na dostawy energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia ulicznego w Zakopanem. W przeciągu tygodnia będzie zanany termin kolejnej rudy polsko-rosyjskich negocjacji gazowych –donosi „Puls Biznesu”. On 18-19 December 2008 Deputy Prime Minister Waldemar Pawlak participated in a conference of ministers for energy and oil in London. The purpose of the meeting was to develop solutions for investment in energy sector, technology cooperation of oil companies, and the promotion of energy efficiency and transparency in the markets for raw materials.W sierpniu 2009 r., podobnie jak w czterech poprzednich miesiącach roku, zaobserwowano poprawę nastrojów konsumenckich - podał w piątek GUS. Lepiej oceniana jest m.in. przyszła sytuacja finansowa gospodarstw domowych i poziom bezrobocia. Kielce, Opole i Rzepin do wchłonięcia Planowane połączenie Izb Celnych w Kielcach z Krakowem; w Opolu z Katowicami i Rzepina z izbą w Szczecinie - to ... Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nadal planuje sprzedaż 67,05% akcji grupy energetycznej Enea na rzecz inwestora branżowego i chce, by do transakcji doszło w 2010 r., poinformował w piątek minister skarbu Aleksander Grad. Wcześniej wiceminister skarbu Jan Bury sugerował, że sukces oferty publicznej PGE może skłonić MSP o zmiany planów co do Enei.

Chodzi o kwotę 1,3 mld zł. Umowa ma zapewnić stabilizację finansowania grupy oraz kontynuację procesów wzmacniających jej konkurencyjną pozycję

- Celem ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych jest rozszerzenie jej oddziaływania na wszystkich obywateli. Osiągniemy dzięki temu równość osób fizycznych wobec innych wierzycieli, dyscyplinę finansową, przeciwdziałanie zatorom płatniczym i zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld przedstawiając założenia nowelizacji ustawy. Konferencja sekretarza stanu w MG odbyła się 5 maja br. Województwo małopolskie chce przystąpić do stowarzyszenia World Trade Center, którego celem jest promocja i rozwój handlu międzynarodowego oraz ułatwianie kontaktów biznesowych. W Polsce siedziby WTC znajdują się w dwóch miastach - Warszawie i Poznaniu.

Międzyresortowy zespół ds. bezpieczeństwa energetycznego rekomenduje rządowi zatwierdzenie ustaleń z Rosją w sprawie zwiększonych dostaw gazu do Polski - powiedział w środę dziennikarzom wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak. Po blisko roku negocjacji spółki British Airways i hiszpańska Iberia ogłosiły zawarcie umowy o połączeniu obu linii lotniczych - poinformowały w czwartek wieczorem zarządy firm. Ożywienie współpracy z partnerami społeczno-gospodarczymi w zakresie realizacji założeń Strategii Lizbońskiej oraz dyskusja nad priorytetami polityki gospodarczej UE po 2010 r. będą głównymi tematami konferencji Ministerstwa Gospodarki, która odbędzie się 8 grudnia br.Reprezentacja Irlandii zmierzy się 14 i 18 listopada z Francją w meczach barażowych o prawo gry na przyszłorocznym mundialu. Irlandzki bramkarz, Shay Given twierdzi, że to ich rywale są faworytem przed pierwszym spotkaniem. Azjatyckie banki centralne przeprowadziły w czwartek mocną interwencję na rynkach walutowych w obronie dolara, którego kurs spadł do najniższego poziomu od ponad roku. System REACH – pakiet legislacyjny zakładający obowiązkową rejestrację substancji chemicznych, ocenę dokumentacji technicznej oraz ocenę substancji, udzielanie zezwoleń na wykorzystywanie substancji do produkcji i obrotu, a także powołujący Europejską Agencję Chemikaliów z siedzibą w Helsinkach, w Finlandii.

Obama wzywa Kongres do wsparcia "zielonej gospodarki"


Prezydent USA Barack Obama wezwał Kongres do uchwalenia ustaw, które pomogą skutecznie rywalizować na świecie amerykańskim firmom, produkującym alternatywne źródła energii, i będą promować technologie nie zanieczyszczające środowiska.

FIXING NBP: 2.8009 zł za dolara; 4.0615 zł za euro


- Analizujemy wariant zejścia poniżej 50 proc. akcji i możliwość sprzedaży pakietu dającego inwestorowi kontrolę nad spółką - środowy Puls Biznesu cytuje Mikołaja Budzanowskiego, wiceministra skarbu odpowiedzialnego m.in. za sektor naftowy. Tymczasem Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu, zaprzeczył tym informacjom. - W tej chwili nie mamy takich planów - stwierdził Wewiór w wypowiedzi dla agencji Reuters

Buzek walczy o tańszy gaz w Unii


Jerzy Buzek podczas dzisiejszego szczytu Unii Europejskiej oficjalnie zaproponuje utworzenie Europejskiej Wspólnoty Energetycznej - dowiedział się dziennik "Polska. Jak pisze gazeta, będzie to najważniejsza inicjatywa polityczna byłego premiera od czasu, gdy został szefem europarlamentu.

"DGP": Wydawcy wystraszyli się e-booków


- Wydawcy chcieli zrewolucjonizować polskie biblioteki i wprowadzić do nich e-booki. Kilkunastu z nich przestraszyło się jednak piratów i tego, że ich książki wyciekną do Internetu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Poland has an alternative for the auction system for CO2


The indicator-auction concept is Poland’s alternative proposal in the face of the full auction system for authorisations to the emission of CO2 postulated by the European Commission in its climate-energy package. Deputy Prime Minister, Minister of Economy Waldemar Pawlak presented the most important tenets on the Polish stance on this issue on 10 October of this year during the meeting of the EU Council for Transport, Telecommunications and Energy held in Luxembourg.

Finlandia wyraziła zgodę na budowę Gazociągu Północnego


Finlandia dała ostateczną zgodę na budowę Gazociągu Północnego, którym gaz z Rosji ma bezpośrednio popłynąć do Niemiec - poinformowała agencja Associated Press.

Erbud kontynuuje budowę osiedla w Ursusie za 12,35 mln zł


Do takiego wniosku doszli kongresmeni badający sprawę. Na podstawie dokumentów Goldman Sachs śledczy ustalili, że gigant finansowy wykorzystywał swoją dobrą reputację, by sprzedawać toksyczne papiery związane z długiem hipotecznym, a następnie grać na ich spadek na przegrzanym rynku

Hestia zarobiła w 2009 r. 78,3 mln zł. Drugie miejsce wśród ubezpieczycieli


Sopocka grupa ubezpieczeniowa zebrała 2,64 mld zł składek z polis majątkowych i 501,63 mln zł z ubezpieczeń na życie.

URE chce, aby UOKiK sprawdził umowy PGNiG


Prezes Urzędu Regulacji Energetyki powiadomił UOKiK o możliwości naruszenia prawa konkurencji przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo .

Gazowa umowa Polski i Rosji niezgodna z prawem UE? Tranzyt za tani


Za tranzyt gazu przez Polskę Gazprom wywalczył sobie opłaty o ponad jedną trzecią niższe niż na Ukrainie. Ale czy gazowe porozumienie rządów Polski i Rosji jest zgodne z prawem UE - wciąż niepokoi to Komisję Europejską.

Znamy listę 36 spółek i 40 serii obligacji zakwalifikowanych do krótkiej sprzedaży


Zgodę na wprowadzenie na warszawskiej giełdzie nowych regulacji tzw. krótkiej sprzedaży, umożliwiającej zarabianie na spadkach kursów papierów wartościowych, KNF udzieliła już w kwietniu. W regulaminie Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych pojawiły się zmiany, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa takich transakcji.

Buzek: będziemy zabiegać o przedłużenie unijnego rozporządzenia ws. górnictwa


Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek ocenia, że jest szansa na przedłużenie na kolejny okres wygasającego z końcem 2010 r. unijnego rozporządzenia, regulującego m.in. zasady pomocy dla górnictwa węgla kamiennego. Zadeklarował, że będzie o to zabiegał.

Inea dostarcza internet przez WiMax


Największy w Wielkopolsce operator kablowy buduje siec radiowego dostępu do globalnej sieci. Do końca 2011 r. zasięg WiMax z Inei ma pokryć 40 proc. województwa wielkopolskiego, a do końca 2013 r. - do 70 proc.

Trion miał 10,59 mln zł straty netto w I kw. 2010 r., wzrost o 8648,8% r/r


Statek o nazwie Kameduła będzie w tym sezonie pływał na jeziorze Wigry (Podlaskie) zamiast Trytona, który spędził na suwalskim akwenie 10 lat. Kameduła został już zwodowany na jeziorze.

IDMSA obniżył wycenę akcji Mondi Świecie do 73 zł, nadal rekomenduje 'trzymaj'


Według Hideo Kojimy, twórcy między innymi serii Metal Gear Solid, gry na konsole będą wkrótce kuriozalną pozostałością przeszłości, a rynek przejmą gry niezależne od żadnej platformy.

Konsorcjum Stali miało 4,66 mln zł zysku netto w I kw. 2010 r., wzrost o 1020,0% r/r


\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Wenecja\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" - najnowszy film Jana Jakub Kolskiego - trafi do kin już 11 czerwca. W obrazie zobaczymy m.in. Magdaleną Cielecką i Agnieszkę Grochowską.

"Rz": Koreański Samsung przejmuje fabryki Amiki


Amica sprzeda koreańskiemu koncernowi Samsung fabryki pralek i lodówek - mówi "Rzeczpospolitej" osoba zbliżona do transakcji.

Kryzys finansowy korzystny dla firm?


Kryzys dotarł do Polski - pod tym zdaniem może podpisać się 6. na 10. polskich przedsiębiorców. Jednocześnie aż co czwarty badany (26%) wskazał, że kryzys nie ma wpływu na jego firmę lub ma pozytywne skutki. Na szczęście są przedsiębiorstwa, które postrzegają kryzys jako okazję do przeprowadzenia niezbędnych zmian w firmie, na które nie było wcześniej zgody i chęci - takie wnioski płyną z raportu "Strategie firm w kryzysie" firmy 4 Results, przygotowanego przez Praktycy.com.

Ropa tanieje z powodu wzrostu liczby bezrobotnych w USA


Ropa naftowa tanieje w piątek na rynkach paliw z powodu zanotowanego w ostatnim tygodniu niespodziewanego wzrostu liczby nowych bezrobotnych w USA - podają maklerzy.

Nowe przepisy nie ułatwiły rejestracji aut w Polsce


Ważny przegląd z kraju UE miał u nas obowiązywać. Nadal jednak trzeba sprawdzać auta w Polsce. Nowe przepisy obowiązują od końca września. Zgodnie z nimi auto, ...

Pomoc publiczna - Aktualności


25 września 2009 r. odbyło się w Ministerstwie Gospodarki szkolenie na temat rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych). Szkolenie skierowane było do osób - przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej - które w swojej pracy zawodowej zajmują się udzielaniem pomocy publicznej lub przygotowują programy pomocowe oparte o wyłączenia blokowe. Jego celem było zapoznanie osób zaangażowanych w udzielanie pomocy publicznej z zakresem tego rozporządzenia oraz wyjaśnienie zagadnień, które sprawiają najwięcej problemów państwom członkowskim.

Zapasy ropy w USA wzrosły o 2,93 mln baryłek - DoE


Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,93 mln baryłek, czyli o 0,8 proc., do 354,19 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

AIG zwróci rządową pomoc, akcje rosły w USA nawet o 31 proc.


Takie zapewnienie złożył nowo wybrany szef firmy Robert Benmosche. Po ogłoszeniu tej informacji akcje AIG rosły w USA nawet o 31 proc.

PKP PR składają do UOKiK zawiadomienie ws. PKP Intercity


PKP Przewozy Regionalne złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez PKP Intercity - poinformował w czwartek wieczorem rzecznik PKP Przewozy Regionalne. Zdaniem zarządu PKP PR, PKP Intercity chce wyeliminować z rynku swojego konkurenta, czyli PKP PR.

Zamość wprowadzi obligacje na giełdę


Dwie serie obligacji komunalnych na łączną kwotę 4 mln zł wprowadzi na Giełdę Papierów Wartościowych samorząd Zamościa. Debiut zaplanowany jest na środę, 24 stycznia.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.